Oyunlar

Diana (Hazırlık Aşamasında)

diana
Yazan: Ekmel GENCER
Yöneten:: Tanzer DÖKMEN
Oyun Türü: Dram / Trajedi
Oyun Süresi: 2 Perde / 120 Dakika
Oyun Kadrosu: 29 Kişi + 2 Teknik

Oyun Hakkında:

17. Yüzyıl İngiltere’sinde ve kolonisi Amerika kıtasında yaşanmış trajedi. Dramatik bir hikâyenin zincirleme olay örgüsü. 1620 yılında İngiltere’de Kraliyet ailesinden olan bir dükün gayrimeşru ilişkiden bir kız çocuğu dünyaya gelir. Gizlice doğuma tanıklık eden doktor ve dükün zengin toprak sahibi arkadaşı dışında bu olaydan kimsenin haberi olmaz. Kız çocuğu bakılması için dükün kendi elleriyle verdiği zengin arkadaşının yanında büyür. Kendi gerçek kimliğinden habersiz büyüyen kıza dükün ölümünden sonra tüm gerçek onu büyüten aile tarafından söylenir. Kızın birlikte büyüdüğü üvey erkek kardeşine beslediği aşkın yaşanabilmesi için bir engel kalmadığından evlenmeye karar verirler. Ancak bu üvey annesinin tasvip ettiği bir durum olmadığı halde evlenirler ve bir erkek çocukları olur. Genç çiftin zaman içinde İngiltere’nin kolonisi olan Amerika’ya göçmek ve orada yeni bir hayat kurma planları vardır. Kayınvalide buna karşıdır. Ancak ilk etapta düzenlerini kurana kadar torununun İngiltere’de kendi yanında kalması koşulu ile gidebilecekleri konusunda ikna olur. Yine de kendince ve nüfusunu kullanarak sonradan gelini olan üvey kızının başına dert açmaması için bazı önlemler alması gerektiği anlaşılır. Gelininin kışkırtması yüzünden oğlunun böyle bir maceraya atıldığını düşünen kayınvalide oğlunun başına bir şey gelmesi durumunda öcünü alabilmek adına gelinin hiçbir şekilde geri dönmemesi için gereken yasa dışı uygulamaların yapılması konusunda yetkili ağızdan güvence alır. Sonrasında oğlu bir gemi kazasında boğularak ölür. Kayınvalidenin rüşvet vererek aldığı güvence karşılığı yetkili kişiler tarafından yerine getirilerek yasal olmayan bir biçimde kız Amerika kıtasının bir adasında kalmaya zorlanır. Önüne makam ve mevki sahibi otorite tarafından maddi ve manevi zorluklar çıkarılır. Psikolojik olarak yıpratılır. Bir nevi suçsuz mahkûm edilir. Tüm hatası saf ve temiz duygularıyla karşısındakine koşulsuz güvenmesidir. Adada tanıştığı er ile saf ve temiz bir aşka yelken açtığını sanan Diana’yı zor günler beklemektedir. Bağnaz toplumun baskısı sonucu hayatı zindan olan Diana sonunda hem aşkını hem de mutlu geleceğini kaybeder. Çocuğuna hasret, sevdiği adamdan uzakta, açlık ve sefalet içinde soğuktan donarak hayata veda eder.

Son Nokta

son nokta
Yazan: Tanzer DÖKMEN
Yöneten: Tanzer DÖKMEN
Oyun Türü: Dram
Oyun Süresi: 2 Perde / 120 Dakika
Oyun Kadrosu: 20 Kişi + 2 Teknik


Oyun Hakkında:

Geçmiş ya da gelecek diye bir şey yoktur. Şimdi vardır. Her insanın dünyası kendi gözünden gördüğü kadardır. O zaman gördüğümüz kadar olan dünya sadece zihnimizde canlanan sanal bir görüntüden ibaret olabilir mi? Görmediğimiz şeyler bizim için yoktur denilebilir mi? Göz görmez ise gönül katlanır demek buna eş değer mi? Hiçbir şey aslında göründüğü gibi değildir. Çatışma, insanın iç hesaplaşmasıdır. İnsanoğlu hep nasıla cevap aradı, oysa neden sorusuna cevap bulsaydı, yaşamın sırrını çözerdi. Nerede ve hangi durumda olursak olalım, insan yanımızın güçleri ve zaafları hep bizimle birlikte. Hayatı ezbere mi yaşıyorsunuz? Yücelttiğiniz değerler karşısında hayal kırıklığına mı uğruyorsunuz? Durumlarınız eşit değil mi? Yoksa inançlarınız durumlar karşısında aciz mi kalıyor? Yaşananlar inandığınız değerlere ters mi düşüyor? Zamanın getirdikleri ve götürdükleri insanı yıpratıyor mu? Bu oyun alışık olduğunuz kolaylıkları bir yana bırakıp, fikirler üretmeye itiyor sizi. Bir kişinin mutlaka haklı ya da haksız olması gibi bir durum söz konusu değil. Belki de oyunun en güzel yanı, kendini sloganca söylemlerden sıyırmış olması. Sorgulayan ve sorgulanan insan hangi şartlar altında olursa olsun yine de insan. Fantastik hikâyesi ve kalıpların dışındaki farklı tarzıyla hem diyalogları hem kurgusu açısından son derece keyif veren bir oyun.

Kadının Ta Kendisi

kadının ta kendisi
Yazan: Duru DÖKMEN
Yöneten: Tanzer DÖKMEN
Oyun Türü: Dram / Sosyal Sorumluluk Projesi
Oyun Süresi: Tek Perde / 90 Dakika
Oyun Kadrosu: 16 Kişi + 2 Teknik Kadro (Oyuncular & Teknik)

Ayça GÜVEN, Bahadır ÜSTEM, Beril ÖZYAVUZ, Duru DÖKMEN, Eren SAKARYA, Evren TÜRKYILMAZ, Gökhan ONARAN, Latife KESKİN, Melikşah ÜZER, Nehir SAÇKESEN, Nejat DİRİ, Nilgün SEVİM, Nurhan ORALALP, Poyraz ALSAÇ, Şafak AYDIN, Tanzer DÖKMEN, Zehra BABA, Zehra KEDER


Oyun Hakkında:

Kadına yönelik şiddeti ve toplum içindeki kadına olan baskıyı konu alan tiyatro oyunu “KADININ TA KENDİSİ” bağnaz toplumun baskısı altında ezilen kadını çocukluğundan başlayarak anlatıyor. Oyunda sadece erkeklerin kadınlara yönelik şiddeti değil, cinsiyet ayrımı olmaksızın tüm toplum bireylerinin öğrenilmiş çaresizlikle değer yargılarını yitirerek insan hayatlarının üstünde baskı oluşturmaları, özgürlükleri kısıtlamaları ve yaşam biçimlerini şekillendirmeye çalışmaları sonucu ortaya çıkan tepkisel durumlar sergileniyor.

Kadının çocukluğundan yetişkinliğine kadar içinde bulunduğu ortamda iç ve dış etkenlerin üzerinde yarattığı psikolojik etkiyi de sorgulayan bir gençlik oyunu. Kadının ta kendisi… Peki, kadın, kendini hiç düşündü mü? Sanmam. O kabullenmiş. Ama bundan haberi bile yok. Zaten ona sorulmamış. Tekme, tokat, sopa, tüfek içermez. pH 7,5.

Hayal Perdesi

hayal_perdesi
Oyunun Türü: Geleneksel Türk Tiyatrosu
Oyunun Süresi: Tek Perde (80 Dakika)
Uyarlayan & Yöneten: Tanzer DÖKMEN
Yönetmen Yardımcısı: Melike ZAMAN
Ses Kumanda: Bahadır ÜSTEM
Işık Kumanda: Eren SAKARYA
Oynayanlar: Celalettin DEMİREL, Fulya ÖZCAN, Gökhan ONARAN, Latife KESKİN, Melike ZAMAN, Nurhan ORALALP, Şafak AYDIN, Tanzer DÖKMEN, Tufan ÖZEK, Yılmaz SELVİTOP, Zehra BABA

Oyun Hakkında:

Oyunumuz aslında bir “Meddah” gösterisi ve “Karagöz Hacivat” temsilini esas almaktadır. Bu gösterileri aralarda canlı fasıllar ve düet ile müzikal bir kimliğe büründürdük. Oyunumuzun ilk gösteriminde yer alan ramazan davulcusunun manileri de bize eski İstanbul günlerini çağrıştırması nedeniyle gösterimizdeki yerini korumaktadır. Geleneksel Türk Tiyatrosu denilince meddah gösterisi çok önemli bir yere sahiptir. Bugünkü stand-up diye anılan tek kişilik gösterinin de kökenini oluşturan meddah, tek kişinin bir iskemle üzerinde çeşitli gündelik objeler yardımıyla anlattığı hikâyeden ibarettir. Her hikâye bir “Kıssadan Hisse” ile son bulur. Oyun içinde sazlar eşliğinde oyuncular tarafından canlı söylenen şarkılara seyirciler de eşlik edeceklerdir. Kâtip ile Zenne’nin canlı performansı gösteriye renk katmaktadır. Öncesinde perde arkasında tasvir olarak başlayan sonrasında canlı olarak sahnelenecek oyun, klasik Karagöz Hacivat literatürüne sadık kalınarak uyarlanmış “Rüya” adlı muhavere ve “Abdal Bekçi” fasıl oyunuyla devam etmektedir.

Sahte Cennet

sahte cennet
Uyarlayan: Tanzer DÖKMEN
Yöneten: Tanzer DÖKMEN
Oyun Türü: Dram / Sosyal Sorumluluk Projesi
Oyun Süresi: (3 Perde) 120 Dakika
Oyun Kadrosu: 20 Kişi + 2 Teknik
Kadro (Oyuncular & Teknik)

Ayça GÜVEN, Bahadır ÜSTEM, Erdinç DURAN, Eren SAKARYA, Evren TÜRKYILMAZ, Gökhan ONARAN, İnan BABA, İrem BAY, Latife KESKİN, Melikşah ÜZER, Nehir SAÇKESEN, Nejat DİRİ, Nilgün SEVİM, Nurhan ORALALP, Poyraz ALSAÇ, Samet Eren UÇAR, Selin TAŞKIRAN, Şafak AYDIN, Tanzer DÖKMEN, Yusuf BİLGİN, Zehra BABA


Oyun Hakkında:

Sevgisizlikten, hoşgörüsüzlükten, toplumsal değer yargılarından savrulan gençlerin aradıkları çıkış noktalarından en tehlikelisi uyuşturucudur. Aile ve toplum değerlerinin baskısı gençleri bu noktaya getiriyor.
Kültürel ve ekonomik yoksulluk uyuşturucu salgınını bu insanların dünyasına sokuyor. Bu sıkışmış, daracık dünyalarında gençler özgürlüklerini sağlayıp kendilerini var etme çabasına girişiyorlar.

“Ama yanlış bir adım özgürlüğü yok etmeye yetiyor.”

Haklı oldukları noktada ise yardım istekleri, çabaları, sesleri bu “sağır” toplumda duyulmuyor. Ama biz yine de kendi ağızlarından duyurmaya çalıştık seslerini;
Kullanmasını bilmezsin diye özgürlüklerini vermiyorlar çocuklarına, ya da tam tersine istedikleri gibi kullanma yetkisiyle birlikte veriyorlar.
Seçimde özgür olmak demek hem seçmek istediğimizi, hem de seçmek istemediğimizi tüm ayrıntılarıyla bilmek demektir.
Beğenmediğimiz bir hayatı seçmemek için bilmediğimiz bir hayatı seçiyoruz.
Bizi yanılgılarımızdan kurtaramayan aklımızı küçümsediniz hep, olgunlaşmamış aklımızla, gelişmemiş zevklerimizle alay ettiniz. Müziğimize “tangırtı” dediniz, giysimize “züppece” dediniz. “Zamane gençleri” dediniz durdunuz. Gençlerin ilahı denilenlere bıraktınız bizi. Zaaflarımızı sömürmek istediniz.
Ne derler hep “Aklı bir karış havada gençler”. Tamam, gencin aklı bir karış havadadır ama yolunca yordamınca yerine oturtmak da sizlerin görevi.
Bu sesleri duymayan toplumlardaki hastalık, uyuşturucu kadar tehlikelidir. Bu teşhisi koyanlar da doktorlar değil, özgür iradeli gençler.

Rahmetli de Sollardı

rahmetlide_sollardi
Oyunun Türü: Komedi (Sosyal Sorumluluk Projesi)
Oyunun Süresi: 2 Perde (80 Dakika)
Yazan & Yöneten: Tanzer DÖKMEN
Reji Asistanı: Latife KESKİN
Ses Kumanda: Bahadır ÜSTEM
Işık Kumanda: Eren SAKARYA
Oynayanlar: Bahar DEMİR, Emre VERAL, Gökhan ONARAN, Latife KESKİN, Nurhan ORALALP,Selin TAŞKIRAN, Şafak AYDIN, Tanzer DÖKMEN, Zehra BABA


Oyun Hakkında:

Bu oyunun yapım amacı bütün sürücü ve sürücü adayların izlemesini sağlamak, sosyal sorumluluk bilincini arttırmak, trafik kurallarına dikkat çekmek ve riayet etmek, dikkatli ve duyarlı sürücü olmak, trafik kazaları ve ilk yardım konusunda uyarıcı ve eğitici olmak, kazaların sebeplerini irdelemek ve kazaların ardında bıraktığı derin yaraları gözlemlemek, başkalarının ölümüne sebep olmamak, trafikte toplumun bilincini arttırmak, trafikte saygının önemini vurgulamak, trafikte hoşgörülü olmayı sağlamak, yasa ve sistem dışı davranışlara dur diyebilmek, topluma bilgi sunmak ve paylaşımcı olmaktır.

Rahmetli de Sollardı, Tiyatrogen’in seyircide trafik bilincini oluşturmayı amaçladığı Sosyal Sorumluluk Projesidir. Oyun içinde mizah ve trajedi öğeleri iç içe geçmiştir. Bu oyunumuzla izleyicimizi bir nebze de olsa trafik konusunda aklında bir şeyler kalabilmesini sağlarsak kumsala çıkmış bir deniz yıldızını denize yeniden kavuşturmuş olacağımızın ümidini taşıyoruz.

Alınan tüm önlemlere rağmen halen ülkemizdeki trafik terörü can almayı sürdürüyor. Arttırılan trafik cezalarının sürücüler üzerindeki caydırıcı etkisinin yeterli olmadığını üzülerek görmekteyiz. Alkollü araç kullanımı, emniyet kemerinin takılmayışı, hız sınırlarının ihlali, hatalı sollama gibi onlarca unsur her gün trafik canavarının can almasına yol açıyor. Tiyatrogen ekibi olarak biz de bu oyun vasıtası ile trafik kazalarına neden olan trajikomik unsurlar seyircimizle paylaşıyoruz.

(H)alet-i Ruhiye (Film Çevirme)

haleti_ruhiye_film_cevirme
Oyunun Türü: Komedi (İnteraktif Doğaçlama)
Oyunun Süresi: 2 Perde (120 Dakika)
Yazan & Yöneten: Tanzer DÖKMEN
Müzik Kumanda: Bahadır ÜSTEM
Işık Kumanda: Evren TÜRKYILMAZ
Oynayanlar: Bahar DEMİR, Eren SAKARYA, Gökhan ONARAN, Latife KESKİN, Nilgün SEVİM, Nurhan ORALALP, Selin TAŞKIRAN, Şafak AYDIN, Tanzer DÖKMEN, Tufan ÖZEK, Zehra BABA


Oyun Hakkında:

Halet-i Ruhiye, +18 bar komedisi türündeki oyunumuz, içinde bulunulan duruma göre değişiklik gösteren bir interaktif doğaçlama tiyatro. Oyuncular seyirci ile iç içe ve seyirci her an kendini oyunun içinde hatta sahnede bulabiliyor. Oyun seyircinin katılımı ile yön değiştiriyor ve her oyun farklı oynanıyor. İzlediğiniz bir oyunu bir sonraki hafta izleme şansınız yok.

Müzikli, danslı, interaktif, içecekli ve komik olan Halet-i Ruhiye sosyal bir hayatın içinde uzun süredir yalnız olan bu nedenle de cinsel arzularıyla hedefe kilitlenmiş beceriksiz bir erkeğin ruhsal durumu üzerine kurgulanmış skeçlerden oluşuyor. Her bir skeçte farklı bir olayla karşınıza çıkan bu adama hem gülecek hem acıyacaksınız. Ne yaparsa yapsın bir türlü sonuca ulaşamamaktadır.

(H)alet-i Ruhiye (Şeytan&Melek)

haleti_ruhiye_seytan_melek
Oyunun Türü: Komedi (İnteraktif Doğaçlama)
Oyunun Süresi: 2 Perde (120 Dakika)
Yazan & Yöneten: Tanzer DÖKMEN
Müzik Kumanda: Bahadır ÜSTEM
Işık Kumanda: Evren TÜRKYILMAZ
Oynayanlar: Bahar DEMİR, Eren SAKARYA, Gökhan ONARAN, Latife KESKİN, Nilgün SEVİM, Nurhan ORALALP, Selin TAŞKIRAN, Şafak AYDIN, Tanzer DÖKMEN, Tufan ÖZEK, Zehra BABA


Oyun Hakkında:

Halet-i Ruhiye, +18 bar komedisi türündeki oyunumuz, içinde bulunulan duruma göre değişiklik gösteren bir interaktif doğaçlama tiyatro. Oyuncular seyirci ile iç içe ve seyirci her an kendini oyunun içinde hatta sahnede bulabiliyor. Oyun seyircinin katılımı ile yön değiştiriyor ve her oyun farklı oynanıyor. İzlediğiniz bir oyunu bir sonraki hafta izleme şansınız yok.

Müzikli, danslı, interaktif, içecekli ve komik olan Halet-i Ruhiye sosyal bir hayatın içinde uzun süredir yalnız olan bu nedenle de cinsel arzularıyla hedefe kilitlenmiş beceriksiz bir erkeğin ruhsal durumu üzerine kurgulanmış skeçlerden oluşuyor. Her bir skeçte farklı bir olayla karşınıza çıkan bu adama hem gülecek hem acıyacaksınız. Ne yaparsa yapsın bir türlü sonuca ulaşamamaktadır.

İspanyol Kerhanesinde Bir Adam

ispanyol kerhanesinde bir adam
Oyunun Türü: Felsefi Komedi
Oyunun Süresi: 2 Perde (180 Dakika)
Yazan: Antonia DROSA
Yöneten: Nilsu ERAYDIN
Oynayanlar: Bülent ACAR, Gamze UZUN, Gökhan GÜLENER, Gizem KUŞ, Hakan Can YORUCU, İpek ÇAVDARLI, Nilsu ERAYDIN, Tanzer DÖKMEN, Uğur İLHAN, Volkan BİLİR
Oyun Hakkında:

Hayat kadınlarının yaptığı pazar analizi ve onların ağzından müşteri portföylerini oluşturan erkeklerin ruhsal çözümlemeleri… Gittiği her yerde yaşamın anlamını sorgulayan bir adamın ten yenilen bir lokantada ruhunu doyurmak isteyince karşısına çıkan menüler… Hindistan’da tapınaklardaki kutsal görevlerini, tanrının hizmetkârları olarak gerçekleştiren ve üst kasy sayılan hayat kadınları niçin batıda aşağılamaların ve küfürlerin şaşmaz hedefi? Çıkar için nikâhlananları görmezden gelip çıkar için sevişenleri mahkûm eden geleneksel ahlakın kaçınılmaz dilemması: Sevişme süresince mi yoksa evlilik boyunca mı rol kesmek daha çirkin?

Niyazi

niyazi
Oyunun Türü: Absürd Komedi
Oyunun Süresi: 2 Perde (80 Dakika)
Yazan : Erol KASAPOĞLU
Yöneten: Tanzer DÖKMEN
Teknik Ekip: Seda AKAÇLI
Oynayanlar: Batuhan SOYASLAN, Burak KARAKAŞ, Didem BEN, Emrah BEN, Erol KASAPOĞLU, İpek ÇAVDARLI, İsmail AKSOY, Mehnur DOĞAN, Melike ZAMAN, Tanzer DÖKMEN


Oyun Hakkında:

Haksızlığa uğramış, hiçbir sosyal güvencesi olmayan, işsiz ve beş parasız kalmış insanların çaresizliğinden yararlanan din istismarcısı hocalarla, onların hakkını korumaktan aciz adalet mekanizmasıyla, güya onlara yardımcı olmaya çalıştıklarını iddia ederek aslında reyting ve dolayısıyla ceplerini doldurma peşinde olan televizyon programlarıyla dalga geçiyor Niyazi. Tüm bunlara boyun eğmektense, kaderine boyun eğmeyi yeğliyor sonunda. İzleyenler, başından sonuna dek bol bol gülüyor Niyazi’nin ağlanası hâline.

80 Güzel Şey

seksen guzel sey
Oyunun Türü: Komedi
Oyunun Süresi: 2 Perde (120 Dakika)
Yazan & Yöneten: Tanzer DÖKMEN
Teknik Ekip:
Oynayanlar: Aslıhan PINAR, Berat KARACA, Elif ÇAKI, Erdem DURMUŞ, Levent AYKUL, Mehmet Ali İNAL, Meltem GÜLER, Necati ÖZKAN, Neşe SERTTAY, Nilsu ERAYDIN, Oğuz GÜRALP, Özge UZUN, Seda MUTLU, Tanzer DÖKMENOyun Hakkında:

Toplumsal güncel konuların yanısıra, olayları ve kişileri sorgulayan, düzeyli esprilerle hicveden, iki perdelik kabare tarzı bir oyun. 40 Bağımsız skeçten oluşan oyunda 80 farklı tipleme karakterize ediliyor. Oyun yaklaşık 2 saat sürüyor. İnsanları günün stresinden uzaklaştırmayı da hedefleyen "80 Güzel Şey", dinamik yapısı ve hareketli müziği ile başından sonuna kadar seyirciyi içine alan; bazen coşturan, bazen de hüzünlendiren kurgusu ile dikkat çekiyor.